Hkv banner hemsida mar24

Inställda matcher

Publicerad 2026-01-12 11:44
Inst llt
Vi vill påminna er om hur ni går tillväga vid ev inställda matcher, allt för att kunna avboka både domare och halltid i så god tid som möjligt.

När ni får besked eller om ni ställer in en match *, så gör ni följande i denna ordningen:

Ni meddelar omgående domarna att matchen utgår, för ungdomsmatcher upp till 15 år så är det våra föreningsdomare som är uttagna, enligt listan på hemsidan; HK Varberg. Kontakta Daniel för en lista med namn och mobilnummer. Vid matcher från 15 år och äldre då finns det mobilnummer i Profixio till uttagna domare.

När det är gjort meddelar ni Handboll Väst att matchen är inställd och vad skälet är, ungdomsmatcher till, Towa - e-post: towa.almqvist@handbollvast.se och till Jenny - e-post: jenny.granstrom@handbollvast.se när det gäller Dam 4 och Herr 2 matcher.

Till sist sänder ni ett mail även till yvonne@hkvarberg.se.

* det är laget som ställer in matchen som meddelar Handboll Väst i första hand - men om vi tar det som en regel så underlättar det för alla. Det gäller även att meddela domarna, om man inte har kommit överens om något annat, undantaget är föreningsdomare!

Nyheter via RSS
Levererat av MyClub