Hkv banner hemsida mar24

Kom och testa med oss

1 aug, 2024
Känner du för att pröva på handboll så är du alltid välkommen till oss. Vi vill mer än gärna att ni kommer delar handbollsglädjen med oss i HK Varberg. Kontakta någon av våra ledare om det är något du undrar över. Läs mer

Vinnare i 50/50 lotteriet

7 sep, 2026
Vi sänder ett grattis till vinnarna i vårt 50/50 lotteri i samband med cupmatchen mot Tyresö Handboll den 4 september i Arena Varberg. Läs mer

Din medlemsavgift...

25 aug, 2026
Sm square 00 hkv
Våra betalningsavier av föreningens avgifter är på gång att mailas ut, saknas fakturan i din inbox så kan det bero på att den hamnat i skräpposten, checka alltid av den! Läs mer

HK Varberg F11

Välkomna till Flickor födda 2015

På den här sidan kommer samtliga nyheter kring lagets träningar, matcher och gruppen publiceras.

HK Varberg är anslutna till Fritidskortet, ni hittar information ang ansökan här; HK Varberg

Betalning med Fritidskortet

HK Varberg är anslutna till Fritidskortet som gäller för barn mellan 6 och 16 år, vi vill därför informera er om hur vi ber er att hantera ansökan och betalningen av föreningens avgifter.

Vi måste tillsammans minimera administrationen för personalen och vi gör på följande sätt;

När ni blir godkända för ett belopp av Fritidskortet (FK), då drar ni av det beloppet från gällande faktura ni fått från HK Varberg. Ansök inte om Fritidskortet först och därefter avvakta med att betala in resterande belopp vid fakturans förfallodatum, gör det vid samma tillfälle. Ni skall i ansökan hos Fritidskortet notera HK Varbergs fakturanummer!

Övriga frågor gällande Fritidskortet då hänvisar vi er till deras hemsida; Fritidskortet

Tack på förhand för att ni underlättar hantering och administrationen av Fritidskortet.

Vår träningstid 2026/2027

Tisdag 19:00-20:30 E-hallen, ligger mellan Varbergs Idrottshall och skateparken Freden.

Torsdag 19:00-20:30 E-hallen, ligger mellan Varbergs Idrottshall och skateparken Freden.

Kontaktpersoner Flickor 2015

TobiasBengtssontobias.bengtsson@outlook.com
SofiaHellekantsofia.hellekant@varberg.se
KristinaJohanssonkinajohansson80@hotmail.com
AnnikaLindbergannika.lindberg.swe@gmail.com
PontusLindbergpontuslindberg9@hotmail.com
RobbinSkoglundrobin.skoglund@hotmail.com

Fakta kring träning i tidig ålder

Det finns en rad fördelar med att börja röra på sig i tidig ålder. Det hjälper barn att utveckla social kompetens, såsom samarbete och en acceptans mot sina medmänniskor. Det hjälper barn att utveckla fysiska färdigheter och koordination. Hjälper barn att få känslan av tillhörighet när de gör saker med andra barn. Motion är också ett bra sätt att reducera stress. Om ett barn har svårt att sova, koncentrera sig, kan motion lindra den. Hjälper barn att utveckla goda matvanor och kan dessutom hjälpa dem att undvika framtida hälsoproblem.

Du är välkommen som ledare i HK Varberg

Handbollsklubben utvecklas och antalet barn och ungdomar som vill spela handboll, ökar inför varje säsong. Vilket vi är stolta över - men vi behöver även öka på antalet ledare, så känner du att du vill bli en del av vår förening. Kontakta kansliet via mail; kansli@hkvarberg.se. Välkommen!

Nyheter via RSS
Levererat av MyClub